استایل مردان

آیا لازم است کت و شلوار بپوشم؟

آیا لازم است کت و شلوار بپوشم

این سوالی است که ممکن است در شرایط حرفه‌ای مختلف از خود بپرسید: قبل از یک مصاحبه برای کار، پیش از یک قرار، رویداد یا همایش و یا هنگامی که در حال تهیه لباس برای محل کار هستید.

شاید در سریال “How I met your mother” از بارنی شنیده باشید که “همیشه کت و شلوار بپوش” اما یک دست کت و شلوار با کیفیت قطعا چند میلیون تومان هزینه دارد و احتمالا دلتان نمی‌خواهد یک دست از آن تهیه کنید بدون اینکه نیازی به آن داشته باشید و همچنین ممکن است بدون پوشیدن کت و شلوار شرایطتان کامل مناسب باشد.

در ادامه، توصیه‌های تخصصی در این مورد آورده شده که آیا واقعا برای شرایط حرفه‌ای مختلف به یک دست کت و شلوار نیاز دارید یا خیر.

نیل پاتریک هریس در سریال “How I Met Your Mother”


کارکردن به عنوان کارمند بانک یا وکیل: احتمالا

کت و شلوار بین وکلا، مدیران مالی و کارمندان بانک مرسوم بوده و هست. برخی صنایع، مناسب و شرکت‌های خصوصی به طور ساده رسمی‌تر از بقیه هستند.
اگر واقعا نیاز به خرید کت و شلوار دارید تا برای صنعت مورد نظر خود مناسب به نظر برسید، مطمئن شوید یک کت و شلوار همه کاره را انتخاب می‌کنید. به طوری که بتوانید آن را در شرایط مختلف به تن کنید و همچنین بتوانید از کت یا شلوار به صورت مجزا استفاده کنید.


کارکردن در محیط‌های مرتبط با ایده‌پردازی، تکنولوژی و سایر صنایع : خیر

تنها یکی از هر 10 مرد، هر روز برای رفتن به محل کار کت و شلوار می‌پوشد. احتمالا شما هم لازم نیست آن یک نفر مثل آن یک نفر باشید. یک سوال خوبی که باید هنگام صبح از خودتان بپرسید این است: اگر رئیس رئیستان امروز برای یک ملاقات ناگهانی شما را صدا بزند، آیا حس می‌کنید که درست و مرتب لباس پوشیده اید؟

برنامه نویس‌ها میانه خوبی با کت و شلوار ندارند.


برای مصاحبه : شاید

به قول قدیمی‌ها هر چیز زیادش بهتر از کمش است. اگر شک دارید، بهتر است بیش از حد شیک باشید تا اینکه ساده‌تر از حد معمول به نظر برسید. با اینکه این گفته در بسیاری از موارد صحیح است، اما پوشیدن کت و شلوار برای یک مصاحبه در حالی که مصاحبه کننده‌های شما شلوار جین وکتانی پوشیده‌اند می‌تواند اندکی زننده (ضایع) باشد.

یکی از اشتباهات افراد هنگام انتخاب لباس برای مصاحبه کاری گوش دادن به توصیه‌های قدیمی و تاریخ گذشته است. بهتر است اندکی زمان برای تحقیق در مورد شرکت مورد نظر خود اختصاص دهید و با توجه به رویکرد آن‌ها و طرز پوشش سایر پرسنل لباس مناسب خود را انتخاب کنید. سوال‌هایی که باید از خودتان بپرسید شبیه به این است: آیا نصف پرسنل این شرکت کت و شلوار پوشیده‌اند؟ آیا کسانی که کت و شلوار به تن دارند کراوات هم می‌زنند؟ با لباس غیر رسمی در این مکان چه احساسی خواهم داشت؟ حتی می‌توانید با بخش منابع انسانی تماس بگیرید و مستقیما سوال کنید که برای مصاحبه کاری چه پوششی باید داشته باشم.

در مواردی که نیاز به کت و شلوار نیست می‌توانید از لباس‌های کمی اسپرت‌تر مانند کت تک و شلوار کتان یا شلوار نخی فیت استفاده کنید. در واقع می‌توان گفت امروزه دیگر پوشیدن کت (بلیزر)، کراوات، کفش چرم و … جزو ضروریات پوشش برای یک مصاحبه نیستند. چیزی که باید بیشتر به آن توجه کنید این است که لباستان تمیز، مرتب و عاری از چین و چروک باشد و بخش‌های مختلف پوششتان باهم سازگار باشند.

‘جان هم’ در نقش “Don Drapper” در سریال “Mad Men”

برای یک رویداد یا همایش : احتمالا خیر

چون در یک همایش قرار است گروه‌های مختلف افراد از شرکت‌های مختلف را ملاقات کنید نمی‌شود ظاهرتان را مناسب با سلیقه یک شرکت آماده کنید. پس باید از عرف گسترده‌تر در صنعت پیروی کنید. قطعا برای ملاقات با افراد شاغل در زمینه‌های مالی نیاز به پوشیدن کت خواهید داشت اما برای شرکت‌های ایده پرداز نیاز چندانی به آن نیست.

اولین روز کاری : بستگی دارد کجا باشد

برای مصاحبه قصد شما این بود که نشان دهید شما فردی باشخصیت و کاملا مناسب برای این شرکت هستید؛ به همین خاطر مرحله‌ی مصاحبه تجربه‌ای رسمی‌تر است. اما حالا که کار را گرفته‌اید می‌توانید اندکی از آن حالت رسمی خارج شوید. نمی‌خواهید آن کارآموز جو زده باشید که در کت و شلوار کامل ظاهر می‌شود.

حواستان باشد زیاد هم غیر رسمی نباشید. شما همچنین نمی‌خواهید وارد دفتر کار شوید وقتی که دمپایی به پا دارید در حالی که دیگران کفش کالج یا پاشنه بلند می‌پوشند.

و خبر خوب: اگر روز اول با کت و شلوار وارد شدید و فهمیدید که اشتباه کردید، نگران نباشید چون روزهای زیادی برای جبران وجود دارد و همه تا ابد یادشان نخواهد ماند.

اولین قرار عاشقانه : تقریبا خیر

شاید شما هم تحت تاثیر فیلم‌های رمانتیک فکر کنید که باید در رسمی‌ترین حالت به سر قرار بروید اما واقعیت با قصه‌ها متفاوت است. اگر در اولین قرار خود خیلی رسمی ظاهر شوید اول از همه خودتان را معذب کردید و بعد از آن طرف مقابلتان را. در قرار اول هدف این است که صمیمیت را ایجاد کنید پس یک لباس مرتب و مناسب انتخاب کنید که به دنیای واقعی شما نزدیک باشد. پوشیدن کت و شلوار رسمی می‌تواند برای سن‌های بالاتر گزینه مناسبی باشد اما برای کم سن و سال‌ها کمی بیش از حد به نظر می‌رسد.

همچنین برای انتخاب لباس برای قرارهای عاشقانه‌تان (و هر قرار دیگری) باید به محیط مورد نظر نیز توجه داشته باشید. مطمئنا برای رفتن به یک کافه یا غذاخوری ساده در سطح شهر نیاز به لباس رسمی نیست اما رستوران‌های لوکس بالای شهر باز جای فکر دارد.

برخی رویدادهای مهم نیز ارزش پوشیدن کت و شلوار را دار، مثل سالگرد آشنایی، سالگرد ازدواج یا شبی که می‌خواهید حرف دلتان را بزنید؛ اما اولین قرار جزو این رویدادها نیست.

 

در نوشتن این مقاله از مطلب سایت businessinsider استفاده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *